Odznaka PTTK Questy – Wyprawy Odkrywców

kliknij w zdjęcie, żeby pobrać regulamin odznaki

 

Na mocy porozumienia o współpracy zawartego w listopadzie 2019 roku z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym ustanowiona została ogólnopolska Odznaka PTTK Questy - Wyprawy Odkrywców. O jej przyznanie może ubiegać się każdy turysta posiadający konto w serwisie questy.com.pl, który spełnił określone w regulaminie wymagania. 

Odznaka jest dostępna w 4 stopniach:

  • POPULARNA - wymaga ukończenia 5 questów
  • BRĄZOWA - wymaga ukończenia łącznie 15 questów w 2 województwach
  • SREBRNA - wymaga ukończenia łącznie 50 questów w 5 województwach
  • ZŁOTA - wymaga ukończenia łącznie 100 questów w 10 województwac
Za szczególne zasługi w promowaniu i rozwijaniu programu "Questy - Wyprawy Odkrywców" przyznawana jest honorowa odznaka AMBASADOR QUESTÓW.


Zestawienie osób, które otrzymały Odznakę PTTK Questy - Wyprawy Odkrywców:

Odznaka POPULARNA (5 questów):

1. slimaki39
2. Zbludzaki
3. APDG
4. Damcio
5. Kunegunda
6. Pietruszka.piter
7. Krzysztof
8. PODRÓŻNIK
9. Drużyna Piotr i Adaś
10. Jacek_T
11. agata2007
12. Kinga1975
13. Andrzej 1975
14. PODRÓŻNIK 2
15. PODRÓŻNIK 3
16. PODRÓŻNIK 4
17. PODRÓŻNIK 5
18. Tomek, Adam i Ewa
19. Ewa.Skibinska
20. darek3099
21. pawelburzak@wp.pl
22. adam_grabarczyk@wp.pl
23. Sylwek001
24. zetkojan
25. 5hops
26. wielkopolskaciekawie
27. Króliki3
28. szamanfalarek
29. Marcia89
30. arturbur1965
31. pelcia
32. Zbyszek0271
33. monikafratczak1
34. Pawel0407
35. MagdaPudelska
36. Prima
37. januszlisiewicz


 


Odznaka BRĄZOWA (15 questów z 2 województw):
1. slimaki39
2. PODRÓŻNIK
3. APDG
4. Drużyna Piotr i Adaś
5. PODRÓŻNIK 2
6. PODRÓŻNIK 3
7. PODRÓŻNIK 4
8. PODRÓŻNIK 5
9. wielkopolskaciekawie
10. szamanfalarek
11. Marcia89
12. arturbur1965
13. pelcia
14. Zbyszek0271
15. monikafratczak1
16. Pawel0407
17. zetkojan

Odznaka SREBRNA (50 questów z 5 województw):
1. PODRÓŻNIK
2. PODRÓŻNIK 2
3. PODRÓŻNIK 3
4. PODRÓŻNIK 4
5. PODRÓŻNIK 5
6. wielkopolskaciekawie

Odznaka ZŁOTA (100 questów z 10 województw):
1. PODRÓŻNIK
2. PODRÓŻNIK 2
3. PODRÓŻNIK 3
4. PODRÓŻNIK 4
5. PODRÓŻNIK 5

Odznaka AMBASADOR QUESTÓW za szczególne zasługi w promowaniu i rozwijaniu programu "Questy - Wyprawy Odkrywców":
Agnieszka Babula – działająca w Stowarzyszeniu Przyjaciół Wsi Niedźwiedzice wzorowa opiekunka questu w Wiosce Bociana. Promuje także inne questy w regionie. 
Klaudia Czapkiewicz-Ziółek – działaczka Fundacji 3-4 start, organizatorka zjazdu blogerek z całej Polski, którego celem była promocja questów. Wystąpiła w filmie promującym program „Questy – Wyprawy Odkrywców”.
Anna Doliwa – prezes LGD „Dolina rzeki Grabi”, gdzie od lat funkcjonują questy. W roku 2019 na terenie LGD sieć została odnowiona i rozwinięta do liczby 36 questów.
Urszula Janiel – pracowniczka Starostwa Powiatowego w Hajnówce i inicjatorka powstania bardzo dobrze funkcjonującej sieci questów, rocznie odwiedzanych przez kilka tysięcy osób.
Izabela Kulig – animatorka z Piwnicznej-Zdroju, która uczestniczyła w tworzeniu kilku questów na terenie Piwnicznej i okolic. Jako pracownik MGOKu i Informacji Turystycznej regularnie promowała questy wśród mieszkańców i turystów.
Karolina Likhtarovich – trenerka questów, przez kilka lat zaangażowana w rozwijanie ogólnopolskiego programu „Questy – Wyprawy Odkrywców”, twórczyni licznych questów w Polsce centralnej i wschodniej.
Anna Losiak – jest najbardziej zaangażowaną poszukiwaczką skarbów w Polsce. Nie tylko utrzymuje 1 miejsce w rankingu odkrywców, ale także regularnie publikuje na portalach społecznościowych relacje z wypraw na questy.
Elżbieta Łukuś – nauczycielka ze Spisza, która współtworzy kolejne questy w tym regionie. Dzięki wydarzeniom organizowanym z jej inicjatywy przez miejscową szkołę, quest o księdzu Stanku w Łapszach Niżnych jest rocznie odwiedzany przez kilkuset uczniów.
Agnieszka Mendela – pracowniczka Informacji Turystycznej w Chrzanowie oraz animatorka wioski tematycznej „Bolęcin pod skałą”, uczestniczyła w przygotowaniu kilku questów na tym terenie i wszystkie aktywnie promuje.
Krzysztof Pecka – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Solinie, gdzie powstały już 3 questy, a w tym roku powstaje kolejny. Widzi w questach doskonałą metodę rozwoju turystyki zrównoważonej – rozpraszania ruchu turystycznego poza zaporę w Solinie.
Magdalena Polańska – pracowniczka Urzędu Gminy w Mszanie Dolnej odpowiedzialna za promocję. Aktywnie promuje sieć Zagórzańskich Questów, w której powstanie była też zaangażowana (m.in. w urzędzie można otrzymać specjalny bonus za ukończenie wszystkich questów).
Jolanta Rybińska – wielokrotnie relacjonowała wycieczki z rodziną na questy na swoim blogu „52 weekendy”. Poleca questy także na swojej stronie.
Justyna Sara-Hryncyszyn – członkini zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Grodziszcze Sztafeta Pokoleń, popularyzatorka trzech questów czynnych w gminie Świdnica. W planie są kolejne.
Urszula Stanisz – nauczycielka z miejscowości Rogi (gm. Miejsce Piastowe), która nie tylko aktywnie uczestniczyła w stworzeniu questu historycznego po Rogach, ale także sama odwiedza (wraz z synem) questy w całym regionie i je promuje.
Barbara Sulma – Prezes LGD Wrzosowa Kraina, rozwija i promuje questy na terenie LGD, gdzie jest ich obecnie szesnaście.
Agnieszka Szuścik – twórczyni filmu promującego Questy oraz ich osobista miłośniczka i promotorka. Poprowadziła m.in. audycję radiową na temat questów w Off Radio Kraków
Jolanta Śledzińska – popularyzuje i promuje questy w ramach programu Turystyczne Rodzinki i nie tylko.
Ewelina Turkiewicz – pracowniczka Wiejskiego Ośrodka Kultury w Sobinie (gm. Polkowice), popularyzatorka questów w gminie Polkowice i na Wzgórzach Dalkowskich.
Aleksandra Warczyńska – specjalistka ds. turystyki w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, koordynatorka wielkiej sieci około sześćdziesięciu Wielkopolskich Questów.
Beata Zgódka – prowadzi blog „Mikołajka podróże te małe i duże”, na którym regularnie relacjonuje wycieczki na questy. Uczestniczy także w konkursach questowych, zajmując wysokie lokaty.