O questach

O Questach - Wyprawach Odkrywców

Rzeczywistość często przerasta najpiękniejszy nawet sen.
H. Ch. Andersen „Baśń mojego życia“ 

Questy Wyprawy Odkrywców to program promujący w Polsce i za granicą metodę odkrywania i promocji danego miejsca w oparciu o lokalne dziedzictwo kulturowe, przyrodnicze i historyczne. 

Metoda ta wywodzi sie z Questingu, który został spopularyzowany w Stanach Zjednoczonych, w Polsce z powodzeniem rozwija się od kilku lat między innymi pod nazwą Questy - Wyprawy Odlrywców. To edukacyjna gra terenowa, która łączy w sobie elementy zabawy i nauki, poszukiwań skarbu i  radości odkrywania!

Jest to także oryginalna metoda odkrywania i promocji dziedzictwa kulturowego, historycznego i przyrodniczego danego regionu czy miejscowości.

Questy – Wyprawy Odkrywców to nieoznakowane w terenie trasy, którymi uczestnik zabawy porusza się na podstawie wierszowanych wskazówek.

To wreszcie atrakcyjne narzędzie edukacji regionalnej.  Każdy quest prezentuje konkretny temat , dlatego w jednej miejscowości może powstać kilka wypraw odkrywców prezentujących różne aspekty lokalnej specyfiki.


Cel tworzenia Questów

Głównym celem Questów jest jak najbardziej efektywne i atrakcyjne zaprezentowanie dziedzictwa danego regionu czy miejscowości.  Zwrócenie uwagi uczestnika tej gry terenowej na wyjątkowe elementy danego miejsca związane z lokalną specyfiką przyrodniczą, historyczną i kulturową. Ważne przy tym jest odkrywanie niezwykłego, unikalnego charakteru przestrzeni (tzw. ducha miejsca). Istotne w wyprawach odkrywców jest zwrócenie uwagi na zwyczajne z pozoru miejsca, dostrzeżenie w nich wyjątkowości i atrakcyjności.

Tajemnica atrakcyjności i skuteczności Wypraw Odkrywców w odkrywaniu i promowaniu danego miejsca kryje się w bezpośrednim zaangażowaniu zarówno twórców, jak i uczestników gry.  Od dawna bowiem wiadomo, że najskuteczniejsza edukacja i poznawanie odbywa się poprzez osobiste doświadczenie.  Jeśli dodać do tego elementy zabawy i poszukiwań skarbu to mamy gotową receptę na uatrakcyjnienie oferty edukacyjno-turystycznej danego miejsca!

Dla kogo Questy?

Wyprawy Odkrywców jako edukacyjna-turystyczna oferta adresowany jest do:

  • turystów i gości danej miejscowości
  • grup szkolnych, rodzin z dziećmi
  • mieszkańców regionu (by lepiej poznali własną „małą ojczyznę“)

DOSTĘPNOŚĆ SKRZYNI ZE SKARBEM

Jako entuzjastom i propagatorom Wypraw Odkrywców bardzo zależy nam na tym, aby wyprawy odkrywców miały „wysoką jakość”, były sprawdzone  i atrakcyjne pod każdym względem. Dotyczy to także dostępności Skarbu. A za skrzynię ze Skarbem odpowiadają opiekunowie poszczególnych questów - wypraw odkrywców. Dlatego jeśli nie znalazłeś/aś Skarbu na swojej trasie questowej lub czegoś brakowało w skrzyni - prosimy o kontakt z nami. My skontaktujemy się z opiekunem questu lub jego twórcą w tej sprawie.

 

  • © Questy Wyprawy Odkrywców

  • strony internetowe dogo.pl