Aktualności

konkurs_wyniki_87782537_3091039416915853312_n.jpg

21.06.2018

Wyniki konkursu WIELCY ODKRYWCY SKARBÓW

Miło nam ogłosić wyniki konkursu "Wielcy Odkrywcy Skarbów"

28954300_2083160468366580_7929241689669497311_o.jpg

05.06.2018

KONKURS - ważna informacja

Drodzy Pasjonaci questów,
Przypominamy, że dzisiaj kończy się nasz wiosenny konkurs "Wielcy Odkrywcy Skarbów' i tylko do północy można przesyłać zgłoszenia konkursowe wraz z załącznikami.

Przypominamy także, że przesłanie w terminie wypełnionego formularza zgłoszeniowego z załącznikami na mail: konkurs@questy.com.pl jest warunkiem KONIECZNYM wzięcia udziału w konkursie. Wszystkie informacje znajdują się tu http://questy.com.pl/konkurs

Pozostało jeszcze kilkanaście godzin, a nagrody czekają!!!

aa_Questy_IMG_1043 kopia.jpg

16.04.2018

Konkurs Spotkanie z dziedzictwem regionu

W ramach konferencji „Edukacja regionalna na Dolnym Śląsku w praktyce”  odbywa się konkurs „Spotkanie z dziedzictwem regionu” promujący miejsca, w których grupy szkolne spotykają się z dziedzictwem regionu tj. we wsiach tematycznych, zagrodach edukacyjnych czy punktach ekomuzeum.

Konkurs promuje również nowatorskie narzędzia przedstawiające region w nieco inny sposób tj. poprzez Questy – Wyprawy Odkrywców.

Dla nauczycieli, uczestników Konferencji, przewidziano dodatkową Nagrodę Specjalną -  Voucher Pobytowy w wiosce tematycznej dla grupy 30 osobowej.  Nagrodę można wykorzystać do 30 października 2018 roku.  

Aby wziąć udział w Konkursie należy:

  1. Być uczestnikiem konferencji;
  2. Przejść Quest „Barokowa Legnica” do dnia 22 kwietnia (niedziela) z aplikacją mobilną Questy – Wyprawy Odkrywców
  3. Przysłać zgłoszenie na adres: info@questy.com.pl  podając swój nick z aplikacji oraz nazwę placówki szkolnej/przedszkola. 

Początek gry, tj. start questu, znajduje się ok 400 m od miejsca, w którym odbywa się konferencja, a czas przejścia całej gry wynosi ok 20 minut. Quest przedstawia barokowe zabytki Legnicy, które bardzo dobrze się zachowały i są ozdobą piastowskiego grodu tj. Kościół Świętego Jana, Mauzoleum Piastów, Kolegium Jezuitów, Dawny Pałac Opatów Lubiąskich, Stary Ratusz oraz Akademię Rycerską.

Wśród nadesłanych zgłoszeń, w dniu 23 kwietnia, zostanie rozlosowany jeden Voucher zawierających jednodniowy udział grupy (do 30 osób) w warsztatach edukacyjnych (2-5 godzin) w ramach pełnej oferty.

 

Konkurs_plakatOST3.jpg

28.03.2018

Ruszył konkurs WIELCY ODKRYWCY SKARBÓW

Właśnie został ogłoszony konkurs "WIELCY ODKRYWCÓW SKARBÓW", któreg celem  jest wyłonienie i uhonorowanie najbardziej aktywnych poszukiwaczy skarbów, to jest osób, które w okresie od 28.03.2018 do 5.06.2018 ukończą najwięcej „Questów – Wypraw Odkrywców” w całej Polsce.

Dla przypomnienia podajemy, iż Quest to gra terenowa – nieznakowana trasa piesza lub rowerowa, którą wędruje się, rozwiązując zagadki zawarte w wierszowanych wskazówkach. Na końcu drogi czeka skarb z pamiątkową pieczęcią. Standardowy czas przebycia questu wynosi od 30 do 90 min.

„Questy – Wyprawy Odkrywców” to ogólnopolska sieć tego typu tras, które są dostępne

  • w formie plików pdf do samodzielnego wydruku z portalu www.questy.com.pl (ponad 100 aktualnych i sprawdzonych w terenie tras)
  • w bezpłatnej aplikacji mobilnej „Questy – Wyprawy Odkrywców” dostępnej na system Android i iOS (ponad 40 aktualnych i sprawdzonych w terenie tras);
  • w formie ulotek do pobrania w terenie w punktach informacji turystycznej, muzeach, restauracjach, hotelach itp w okolicy funkcjonownia questów.

W konkursie zostaną nagrodzone osoby, które do 5.06.2018 ukończyły najwięcej tras, to jest odnalazły skarb. Trasy można przemierzać zarówno z ulotką, jak i z telefonem.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronach www.questy.com.pl/konkurs

 

a9E3A0375 kopia.jpg

24.03.2018

Quest o Powstańczej Kompanii Krzywińskiej

Jest wiele miejsc w Polsce, w których przed stu laty mieszkańcy chwycili za broń, walcząc o państwo polskie po 123 latach niewoli. Jednym z takich miejsc jest Gmina Krzywiń w woj. Wielkopolskim. To tu w 1918 roku mieszkańcy powołali Powstańczą Kompanię Krzywińska i chwycili za broń, rozbroili miejscowych Niemców i przejęli władzę w mieście. Pamiątki o tamtych wydarzeniach sprzed lat można tu spotkać na każdym kroku. O tym wydarzeniu powstaje gra terenowa, która w formie Questu - Wyprawy Odkrywców, zaprezentuje w ciekawy sposób powstańczy zryw mieszkańców Krzywinia. Gra będzie dostępna w wersji papierowej jak i mobilnej, z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Questy idealnie nadają się do przybliżenia dawnych historycznych wydarzeń zarówno mieszkańcom danej miejscowości czy też odwiedzającym turystom. Jest to bardzo dobre narzędzie edukacji regionalnej i uatrakcyjnienia oferty turystycznej. Quest powstanie dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Gospodarze z Pasją przy wsparciu Gminy Krzywiń pod okiem doświadczonego trenera Questów - Wypraw Odkrywców - Krzysztofa Szustki.

IMG_0209.png

05.03.2018

Quest dla Zespołu Pałacowo- Parkowego w Małkowie

Quest dla Zespół Pałacowo - Parkowy w Małkowie jest już gotowy! Zapraszamy na spacer z Marią Pstrokońską, dawną właścicielką pałacu, która wraz z matką prowadziła w nim znany salon artystyczny. Trasę można przejść z aplikacją mobilną Questy - Wyprawy Odkrywców (więcej o aplikacji tutaj: http://questy.com.pl/pl/article/aplikacje-mobilne). A przy okazji warto zatrzymać się w pałacu na pyszne jedzenie i / lub nocleg w wyjątkowych pokojach!

licencja_valey_quest.jpg

20.02.2018

LICENCJA THE VALLEY QUEST DLA PROGRAMU QUESTY - WYPRAWY ODKRYWCÓW


Wiosna zbliża się wielkimi krokami, choć aura jeszcze zimowa. Ale my już szykujemy wiele wiosennych niespodzianek, sprawdzamy questy, szukamy nowych miejsc do odkrycia. 

Tymczasem prezentujemy licencję, jaką nasz Program, Zespół i Fundacje otrzymały od twórcy metody The Valley Quest - Amerykanina Stevena Glazera. Wszyscy zostaliśmy przeszkoleni przez Steve'a, a certyfikat potwierdza, że możemy rozwijać nasz Program QUESTY - WYPRAWY ODKRYWCÓW w oparciu o tę metodę i jesteśmy jej licencjonowanymi trenerami. 

Serdecznie zapraszamy na przygodę z questami - wyprawami odkrywców!

25587922_1970185896330705_5614261611734434618_o.jpg

22.12.2017

Dla wszystkich małych i dużych Odkrywców

Radosnych,  zdrowych i śnieżnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wielu ciekawych odkryć i nowych wyoraww Nowym Roku 
życzy Zespół Wypraw Odkrywców

Krzysiek i Krzysiek, 
Karolina i Anka

aaIMG_4089 kopia kopia.jpg

18.10.2017

Jak wojska polskie Austryjaków pokonały - nowa gra terenowa na Opolszczyźnie

Zapraszamy na nową grę terenową - Wyprawę Odkrywców do Byczyny w Województwo Opolskie. Na trasie wyprawy poznasz historię byczyńskiego grodu, który przed wiekami wsławił się w bitwie pod Byczyną. To tu odbyła się słynna potyczka, w której wojska polskie zatrzymały armię arcyksięcia austriackiego. Karty gry do pobrania są na stronie: http://questy.com.pl/…/288-jak-wojska-polskie-austryjakow-p… lub dostępne w Byczynie w Punkcie Informacji Turystycznej.

Opiekunem wyprawy jest Spółdzielnia Socjalna Perunica

22384189_1892385390777423_7672049541133924622_o.jpg

12.10.2017

Wyprawy Odkrywców z drzewnym tematem

10 października było Święto Drzewa. O różnorodnym i dobroczynnym działaniu drzewa przyrodę i człowieka, o sile sylwoterapii można dowiedzieć się z wielu źródeł. Wędrując trasami Wyprawach Odkrywców nie tylko poznasz różne gatunki drzew, ale dowiesz się wielu zaskakujących faktów i frapujących ciekawostek z ich życia. Polecamy także przytulić się do lipy, brzozy, dębu lub kasztanowca - te drzewa mają prawdziwie magiczne działanie na każdego!

A nasze wyprawy odkrywców z drzewnym tematem (oznaczone zieloną ikonką - jako wyprawy przyrodnicze) znajdziecie na stronie questy.com.pl. Zapraszamy!

21.09.2017

OŚWIADCZENIE

Drodzy Partnerzy i Odkrywcy! 

W 2008 roku uwierzyliśmy, że trasy z wierszowanymi opowieściami i zagadkami prowadzącymi do skarbu są doskonałym sposobem na promocję miejscowości i regionów, edukację ich mieszkańców, rozwój turystyki dziedzictwa i lokalnej przedsiębiorczości. Opierają się one na metodyce „Valley Quest”, której uczyliśmy się od Stevena Glazera, jej twórcy, który rozwinął ją w Stanach Zjednoczonych. Potwierdzeniem tego są dyplomy trenerów questingu wydane przez Stevena. Przez niemal dziesięć lat stworzyliśmy w Polsce kilkaset tego typu tras – questów (z ang. quest – zagadka, zadanie). Po polsku nazwaliśmy je Questy - Wyprawy Odkrywców.

Ku naszemu zaskoczeniu, Fundacja Questingu (powstała pod koniec 2013 roku) zarejestrowała słowo „questing” jako swój znak towarowy i, pod groźbą sankcji prawnych, zażądała od nas wysokich opłat za jego używanie. Budzi to nasz głęboki sprzeciw, gdyż naszym zdaniem jest to określenie rodzajowe, oznaczające określony typ gier, funkcjonujące w Polsce od 2006 roku. Nie chcemy jednak wchodzić w wyniszczający spór sądowy, dlatego postanowiliśmy postawić całkiem na polską nazwę „Questy - Wyprawy Odkrywców”, która jest także dobrze znana naszym Partnerom i Odbiorcom.

Naszą misją jest upowszechnianie tego typu odkrywania dziedzictwa wśród szerokiego grona odbiorców, a naszą wizytówką – jakość tras, którą zapewnia najbardziej doświadczony zespół trenerów Valley Quest w Polsce.

Zapraszamy na Questy - Wyprawy Odkrywców!

 

IMG_0268.jpg

11.08.2017

Ogólnopolska aplikacja „Wyprawy Odkrywców” już działa!

Już teraz można wyruszyć na Wyprawy z nową ogólnopolską aplikacją na smartfony, dzięki której przemierzanie tras w terenie będzie jeszcze łatwiejsze i bardziej atrakcyjne. Odkrywaj nowe miejsca, rozwiązuj zagadki i znajduj niezapomniane skarby!

Tym, którzy jeszcze nie wiedzą, przypominamy, że Wyprawy Odkrywców to nieznakowane w terenie trasy, którymi podąża się, czytając wierszowane wskazówki i rozwiązując zagadki, by na końcu odnaleźć skarb – specjalną pieczęć potwierdzającą dotarcie do końca. W Polsce istnieje już kilkaset questów, z których ogromna część jest dostępna na portalu „Wyprawy Odkrywców” pod adresem www.questy.com.pl. Teraz część z nich jest już dostępna w wersji mobilnej.

Aplikacja zawiera obecnie kilkadziesiąt questów z całej Polski, a liczbę tras planujemy szybko powiększać, by już wkrótce w każdym województwie można było przejść quest z pomocą smartfona z systemem Android lub iOS. Aplikację można pobrać bezpłatnie w Google Play, a już za kilka dni także w App Store.

Aplikacja jest wspólną inicjatywą Fundacji Mapa Pasji, Fundacji CALAMITA i Fundacji Inicjatyw Rozwojowych i Edukacyjnych.

Życzymy udanych wypraw!

aIMG_0213 kopia.jpg

08.08.2017

Będzie quest o pszczelarstwie w Maciejowie k. Kluczborka

Trwają pracę nad przygotowaniem questu dot. pszczelarstwa na terenie Pasieka Zarodowa w Maciejowie na obszarze Stowarzyszenie LGD "Dolina Stobrawy" koło Kluczbork w Województwo Opolskie. Tematem przewodnim gry będzie oczywiście pszczelarstwo oraz dzialalność ks. Jana Dzierżona, który w pałacyku zlokalizowanym na terenie Pasieki mieszkał przez wiele lat. A 19 sierpnia zapraszamy na Maciejowskie Miodu Smakowanie do Pasieka Zarodowa w Maciejowie.

18578456_10158726296795181_1722170595_n.png

19.05.2017

Wyprawy Odkrywców w Legnicy na Nocy Muzeów

W Muzuem Miedzi, w najbliższą sobotę 20 maja, odbędzie się inauguracja Wypraw Odkrywców - edukacyjnej gry terenowj pt. "Barokowa Legnica". Już od godz. 18.00 będzie można otrzymac w Muzuem kartę questu i zmierzyć się z barokowymi zagadkami. Dla wyrwałych graczy, którzy umiejętnie będą czytać wskazówki i wykażą się spostrzegawczością, przewidziany jest SKARB. Wyprawy Odkrywców jest nowoczesną formą edukacji, coraz bardziej popularną w Polsce, która przeznaczona jest zarówno dla rodzin z dziećmi, młodzieży czy też ciekawych świata ludzi. Zapraszamy na szukanie skarbu w Barokowej Legnicy.

fot. Krzysztof Szustka

 

18578456_10158726296795181_1722170595_n (1).png

19.05.2017

Wyprawy Odkrywców podczas NOCY MUZEÓW we Wrocławiu

Zapraszamy na Wyprawy Odkrywców do Wrocławia do Muzeum Architektury. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów nastąpi inauguracja questu "SKARBY ARCHITEKTURY", który prowadzi po zakamarkach muzeum, pokazując piekno budynku muzuem- dawnego założenia klasztoru Bernardynów we Wrocławiu. Gra poprowadzi po salach i zakamarkach muzealnych pokazując różne skarby architeltury związany z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. 

PROGRAM NOCY W MUZUEUM ARCHITEKTURY WE WROCŁAWIU:

godz.18.00 - otwarcie MA;

godz.18.00 - 00.00 - zwiedzanie wystaw: “Józef Hałas. Poszukiwania”, “JEMS Architekci. (RE)kolekcje”, “Jerzy Gottfried” i wystawy stałej “Architektoniczne rzemiosło artystyczne od XII do XX wieku”;

godz.18.30 - oprowadzanie po wystawie “Józef Hałas. Poszukiwania”;

godz.19.30 - oprowadzanie po wystawie “JEMS Architekci. (RE)kolekcje”;

godz.20.30 - oprowadzanie po wystawie “Józef Hałas. Poszukiwania”;

godz.18.00 - 22.00 - Quest muzealny SKARBY ARCHITEKTURY (dla dzieci i dorosłych);

godz.18.00 - 22.00 - zabawa “Gra z Hałasem” (dla dzieci i dorosłych);

godz.00.00 - zakończenie

aIMG_0577 kopia.jpg

10.03.2017

WYPRAWY NA SZLAKU BITWY WARSZAWSKIEJ 1920 R.

Wiosna zdecydowanie nadeszła, zapraszamy na Mazowsze! Na Szlaku Bitwy Warszawskiej 1920 r. powstały questy, które nie tylko prowadzą ciekawymi zakątkami, ale opowiadają niecodzienne i mało znane fakty i historie z czasu wielkiego wydarzenia, jakim był "Cud nad Wisłą".  Podążanie śladami bohaterów Bitwy, a także miejscami, w których rozgrywały się decydujące starcia i zwroty akcji, to prawdziwa podróż w czasie! Zapraszamy!

Fot. Karolina Likhtarovich

logo.jpg

14.02.2017

Quest o miłości w Krainie Romea i Julii

W Dniu Zakochanych zapraszamy do Drawienia, woj. zachodniopomorskie,  na quest pn. "Historia pewnej milości w Drawieniu". Każdy w swoim życiu przechodzi stany zauroczenia, zakochania czy też i miłość. Z Drawieniem wiąże się historia nieszczęśliwej miłości, która rozgrywała się przed ponad wiekiem w małej miejscowości pośród lasów i pól. To tu przystojny Panicz zakochał się w ślicznej chłpce a co z tego wynikło mozna dowiedzieć się przechodząc quest. Trasa Wyprawy pokaże Ci miejsca mocno związane z tą legendą. Zapraszamy

Ulotka gry do pobrania jest TU

kop_quest.jpg

04.10.2016

Z Chłapowskim i Mickiewiczem szlakami Kopaszyna - nowy quest w Wielkopolsce

Zapraszamy Cię na spacer z historią ścieżkami Kopaszewa. Przed latami do pobliskiego pałacu przyjeżdżały różne osobistości świata nauki, poezji czy literatury. Podczas questu " Z Chłapowskim i Mickiewiczem szlakami Kopaszyna" zobaczysz miejsca, które też te osoby często odwiedzały tj. pałac klasycystyczny w Kopaszewie czy urokliwy park przypałacowy. Legenda niesie, że to właśnie w Kopaszewie powstały fragmenty "Pana Tadeusza". Udanego questowania!

Ulotka questowa do pobrania: TUTAJ

Zdjęcia: Krzysztof Szustka

aIMG_0166 kopia.jpg

29.08.2016

Quest w Świerżach na Bugiem

W Świerżach nad Bugiem, w gminie Dorohusk, mieszkańcy wspólnie zabrali się za stworzenie gry terenowej po swojej miejscowości. Na dwudniowych warsztatach metodycznych, pod okiem Trenera Wypraw Odkrywców Krzysztofa Szustki, dowiedzieli się o metodyce tworzenia gier terenowych. Efektem ich pracy było stworzenie Quest „Śladami Hrabiny Orsetti w Świerżach”. Gra prowadzi przez założenie pałacowo-parkowe, które bardzo dobrze zachowało się od wieków. Liczna aleje, altany i pomnikowe drzewa dobrze odzwierciedlają zmysł „ogrodu angielskiego” nad samym Bugiem.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu "Malowniczy Wschód"- fascynuje, integruje i aktywizuje realizowanego przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Ziemi Chełmskiej" Przy realizacji warsztatów zaangażowała się Grupa Odnowy Wsi Swierże.

Zdjęcia: Krzysztof Szustka

skanseny_DSC_0047 kopia.jpg

27.08.2016

Wyprawy Odkrywców w mazowieckich skansenach

Zapraszamy do czterech bardzo ciekawych mazowieckich skansenów: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu oraz Parku Kultury Ludowej w Kuligowie nad Bugiem.  W każdym z nich będziemy mieli okazję poznać kulturę materialną i niematerialną mieszkańców terenów wiejskich Mazowsza, barwny i dziś już zapomniany świat dawnej mazowieckiej wsi.

W każdym ze skansenów  - oprócz tradycyjnej oferty muzealnej - proponujemy trasy questowe. Edukacyjna gra terenowa nawiązująca do konkretnego tematu związanego z życiem na wsi na pewno przypadnie do gustu całej rodzinie.

Serdecznie zapraszamy!

Fot. Karolina Likhtarovich

13681907_10153534520461261_1783644412_o.jpg

19.08.2016

Tajemnice leśnego cmentarzyska

W powiecie krotoszyńskim strażnikami prehistorii jest liczące trzy tysiące lat skupisko kurhanów znajdujące się w smoszewskim lesie na terenie gminy Krotoszyn. Do miejsca tego również prowadzi ścieżka wypraw odkrywców: „Tajemnice leśnego cmentarzyska”. Jak wykazały liczne badania archeologiczne kurhany te to dawne miejsca pochówku. Mają kształt kopca usypanego z ziemi. Odnalezione tam przedmioty, pochodzą z epoki brązu, uznano jednak, że znaleziska te nie były bezpośrednio związane z pochówkiem i w kurhanach ukryte zostały poza rytuałem pogrzebowym. Do dnia dzisiejszego przetrwała tylko część kurhanów. Znajdują się one również na trasie pieszego, żółtego szlaku turystycznego, prowadzącego z Sulmierzyc do Krotoszyna. Quest, który powstał w Smoszewie, prezentuje jedno z wielu magicznych miejsc w południowej Wielkopolsce i zachęca zwiedzających turystów, uczniów i lokalnych mieszkańców do zgłębiania tajemnic regionu. Kurhany w smoszewskim lesie są unikatowym znaleziskiem, które pozwoli poznać tajniki prehistorii osobom odwiedzającym to miejsce. By odnaleźć mnóstwo innych ciekawostek, które kryją wielkopolskie rejony, zapraszamy na pozostałe 17 questów na terenie naszej LGD.

Quest do pobrania jest TUTAJ.

Zdjęcia: Andrzej Chmielarz, Leszek Zdrach oraz LGD Okno Południowej Wielkopolski

aDSC_0145.jpg

04.06.2016

Wyprawy Odkrywców w Mołdawii

W ostatni weekend maja mieliśmy przyjemność szkolić w Kiszyniowie, stolicy Mołdawii. Dla pracowników instytucji kultury odbyły się warsztaty z Wypraw Odkrywców, powstała poważna część questu po Kiszyniowie. Druga część pobytu to warsztaty i tworzenie gry miejskiej promującej polską kulturę i język. Gra "Puzzle polskiej kultury" została przeprowadzona na terenie Kiszyniowa 29 maja, twórcami byli studenci Centrum Kultury Polskiej i Języka przy Uniwersytecie Państwowym w Kiszyniowie, a uczestnikami było młode pokolenie Mołdawian. Wydarzenie spotkało się także z dużym zainteresowaniem przechodniów, mieszkańców mołdawkiej stolicy :)

Warsztaty z Wypraw Odkrywców oraz warsztaty tworzenia gry miejskiej "Puzzle polskiej kultury" poprowadziła Karolina Likhtarovich.

Oba wydarzenia zostały zorganizowane przez Instytut Polski w Bukareszcie, Centrum Języka i Kultury Polskiej w Kiszyniowie oraz Centrum Informacyjne dla Władz Lokalnych w Mołdawii.

Fot. Karolina Likhtarovich

w_kamieniec_Piękno-kwiaty-radość-303.jpg

10.05.2016

Wyprawa po pięknych ogrodach pałacu Marianny Orańskiej z Kamieńcu Ząbkowickim

Wyprawy Odkrywców prezentują różne piękne zakątki Polski. Kościoły, zabytki, starówki, muzea, rezerwaty przyrody oraz.. pałace. Zapraszamy na wyprawę do Kamieńca Ząbkowickiego na Dolnym Śląsku do ogrodów pałacu Marianny Orańskiej. Wyprawa przedstawi Ci piękne założenie ogrodowo-parkowe. Dowiesz się o jego historii i ciekawych wątkach oraz na własne oczy przekonasz się o pięknie tego miejsca. Wystarczy pobrać i wydrukować quest ze strony  http://questy.com.pl/pl/quests/167-ogrody-w-kamiencu-zabkowickim.html?page=1  lub z aplikacji mobilnej „Questy Ziemi Ząbkowickiej” dostępnej na Androida jak i IOS.

O pałacu można też dużo dowiedzieć się tutaj http://palacmarianny.com.pl

Zdjęcia: Krzysztof Szustka oraz Urząd Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim

aIMG_0343 kopia.jpg

05.05.2016

Zielonogórscy gimnazjaliście na queście o Dobrej Księżnej z Zatonia

W dniu 5 maja w Zatoniu k. Zielonej Góry odbyło się IV Seminarium dla zielongórskich Gimnazjów pn. "Zieleń w mieście". Po wysłuchaniu prezentacji o założeniach parkowych nadszedł czas na grę terenową specjalnie przygotowaną dla gimnazjalistów tj. quest "O dobrej księżnej z Zatonia". Przez 40 minut każda repreznetacja szkoły szukała wskazówek i zwiedzała zakamarki przepięknego założenia parkowego w Zatoniu. Na końcu, na każdego questowicza, który uważnie czytał wskazówki, czekała Skrzynia ze Skarbem z nagrodami. Nawet kadra nauczycielska z przygodami znalazła Skarb. Poprzez edukacyjną grę gimazjaliści poznali walory uroczego parku w Zatoniu. Quest opracował Krzysztof Szustka - trener Wyoraw Odkrywców. Seminarium zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Lubuski Krajobraz Kulturowy z Zielonej Góry. Zdjęcia: Krzysztof Szustka

Podkowa_Mlodziezowa.jpg

19.01.2016

Dwa nowe questy w podwarszawskim Mieście Ogrodzie Podkowa Leśna

Fundacja Inicjatyw Rozwojowych i Edukacyjnych z Podkowy Leśnej zakończyła realizację projektu „Maraton questowy na 90-lecie Podkowy”. Projekt realizowany był w partnerstwie z Publicznym Gimnazjum przy Zespole Szkół w Podkowie Leśnej, Gimnazjum nr 2 im. św. Hieronima oraz Lokalną Grupą Działania „Zielone Sąsiedztwo”, a dofinansowany ze środków Stowarzyszenia „Europa i My” w ramach Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W ramach projektu uczniowie gimnazjów poznali metodę Wypraw Odkrywców, przeszli cztery podkowiańskie gry oraz ułożyli nowe wyprawy odkrywców: „Podkowa młodzieżowa” oraz „Podkowa willowa”. 

Zapraszamy na questową przygodę do Podkowy Leśnej!

maraton.jpg

28.09.2015

Maraton Wypraw Odkrywców na 90-lecie Podkowy!

Fundacja Inicjatyw Rozwojowych i Edukacyjnych z Podkowy Leśnej (woj. mazowieckie) rozpoczyna realizację projektu "Maraton questingowy na 90-lecie Podkowy". Partnerami są podkowiańskie szkoły: Publiczne Gimnazjum przy Zespole Szkół oraz Gimnazjum nr 2 im. św. Hieronima, a także Lokalna Grupa Działania "Zielone Sąsiedztwo".
 
 
90-lecie Miasta - Ogrodu Podkowa Leśna to doskonały moment, by przypomnieć ważne postacie i miejsca w historii miejscowości i upowszechnić tę wiedzę, szczególnie wśród młodego pokolenia mieszkańców. Uczniowie biorący udział w projekcie przejdą wszystkie istniejące trasy questowe w Podkowie Leśnej oraz ułożą własne, autorskie questy (edukacyjne gry terenowe) nawiązujące do lokalnego dziedzictwa. Rezultat ich pracy będzie ogólnodostępny. Aktualne podkowiańskie questy dostępne są tu: http://www.podkowalesna.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1493&Itemid=146
 
Zapraszamy do podwarszawskiego Miasta Ogrodu Podkowa Leśna!
wielkopolskie_questy.jpg

02.06.2015

Wielkopolskie Questy - Odznaka Odkrywców Tajemnic

Zdobywaj Odznakę Krajoznawczą PTTK „Wielkopolskie Questy – Odznaka Odkrywców Tajemnic” i poznawaj Wielkopolskę. Quest to rodzaj gry terenowej, której uczestnik rozwiązując zadania i zagadki umieszczone w ulotce questowej, dociera do skrzyni skarbów, w której ukryta jest pieczęć. Istotą tej zabawy jest jej wymiar edukacyjny. Uczestnik gry poznaje historię miejsca, jego dziedzictwo historyczne, przyrodnicze i kulturowe. Ustanowienie odznaki „Wielkopolskie Questy” ma na celu popularyzację tego rodzaju aktywnej turystyki oraz poznawanie walorów krajoznawczych i turystycznych regionu Wielkopolski.

las_DSC_0067.jpg

12.05.2015

KONKURS WYPRAW ODKRYWCÓW W REGIONIE PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ

Starostwo Powiatowe w Hajnówce ogłosiło konkurs Wypraw Odkrywców, który potrwa do 8 czerwca 2015. Serdecznie zapraszamy! Więcej informacji tu: http://www.powiat.hajnowka.pl/node/7282

 

mazowsze_IMG_0097 kopia.jpg

12.05.2015

WYPRAWY ODKRYWCÓW NA TARGACH TURYSTYKI I WYPOCZYNKU „LATO 2015”

W dniach 17-19 kwietnia w Warszawie odbyły się Targi Turystyki i Wypoczynku „LATO 2015” oraz Targi Agroturystyki.

Specjalnie na tę imprezę targową został ułożony quest (w wersji dla dzieci i dorosłych) o instytucjach oraz organizacjach promujących walory i atrakcje turystyczne województwa mazowieckiego. Quest był nietypowy, bo prowadził... po hali targowej! Ale wszystko było jak trzeba: zagadki, hasło, skrzynia ze skarbem.  Questy cieszyły się dużym zainteresowaniem, a promująca Wyprawy Odkrywców Karolina Likhtarovich miała liczne pytania związane z tą grą terenową.

bocian_img_0055_s__kopia_kopia (1).jpg

13.03.2015

Przygoda z bocianem w Niedźwiedzicach

Wiosna już zagląda do nas na całego, większość ptaków przyleciała zza morza, przyleciały też i bociany! Zapraszamy na Dolny Śląsk na quest o tych sympatycznych białych ptakach. W Niedźwiedzicach co roku kilkanaście par przesiaduje na okolicznych gniazadach i co rusz słychać bociani klekot. Na pobliskich łąkach i w rowach spotkać można dostojnie spacerujące bociany. A w centrum miejscowości przy sklepie, na początku ścieżki dydaktycznej o bocianach ma początek Quest " Przygoda z bocianem w Niedźwiedzicach". Wyprawa prezentuje bociana białego licznie zamieszkującego wieś Niedźwiedzice. Uczestnik gry terenowej dowie się o jego biologii i zwyczajach. Quest można pobrać samemu i wydrukować!

Udanej zabawy!

Quest można pobrać TUTAJ

  • © Questy Wyprawy Odkrywców

  • strony internetowe dogo.pl