Aktualności

aIMG_0577 kopia.jpg

10.03.2017

QUESTY NA SZLAKU BITWY WARSZAWSKIEJ 1920 R.

Wiosna zdecydowanie nadeszła, zapraszamy na Mazowsze! Na Szlaku Bitwy Warszawskiej 1920 r. powstały questy, które nie tylko prowadzą ciekawymi zakątkami, ale opowiadają niecodzienne i mało znane fakty i historie z czasu wielkiego wydarzenia, jakim był "Cud nad Wisłą".  Podążanie śladami bohaterów Bitwy, a także miejscami, w których rozgrywały się decydujące starcia i zwroty akcji, to prawdziwa podróż w czasie! Zapraszamy!

Fot. Karolina Likhtarovich

logo.jpg

14.02.2017

Quest o miłości w Krainie Romea i Julii

W Dniu Zakochanych zapraszamy do Drawienia, woj. zachodniopomorskie,  na quest pn. "Historia pewnej milości w Drawieniu". Każdy w swoim życiu przechodzi stany zauroczenia, zakochania czy też i miłość. Z Drawieniem wiąże się historia nieszczęśliwej miłości, która rozgrywała się przed ponad wiekiem w małej miejscowości pośród lasów i pól. To tu przystojny Panicz zakochał się w ślicznej chłpce a co z tego wynikło mozna dowiedzieć się przechodząc quest. Trasa questu pokaże Ci miejsca mocno związane z tą legendą. Zapraszamy

Ulotka questowa do pobrania jest TU

kop_quest.jpg

04.10.2016

Z Chłapowskim i Mickiewiczem szlakami Kopaszyna - nowy quest w Wielkopolsce

Zapraszamy Cię na spacer z historią ścieżkami Kopaszewa. Przed latami do pobliskiego pałacu przyjeżdżały różne osobistości świata nauki, poezji czy literatury. Podczas questu " Z Chłapowskim i Mickiewiczem szlakami Kopaszyna" zobaczysz miejsca, które też te osoby często odwiedzały tj. pałac klasycystyczny w Kopaszewie czy urokliwy park przypałacowy. Legenda niesie, że to właśnie w Kopaszewie powstały fragmenty "Pana Tadeusza". Udanego questowania!

Ulotka questowa do pobrania: TUTAJ

Zdjęcia: Krzysztof Szustka

aIMG_0166 kopia.jpg

29.08.2016

Quest w Świerżach na Bugiem

W Świerżach nad Bugiem, w gminie Dorohusk, mieszkańcy wspólnie zabrali się za stworzenie gry terenowej po swojej miejscowości. Na dwudniowych warsztatach metodycznych, pod okiem Trenera Questingu Krzysztofa Szustki, dowiedzieli się o metodyce tworzenia gier terenowych. Efektem ich pracy było stworzenie Quest „Śladami Hrabiny Orsetti w Świerżach”. Gra prowadzi przez założenie pałacowo-parkowe, które bardzo dobrze zachowało się od wieków. Liczna aleje, altany i pomnikowe drzewa dobrze odzwierciedlają zmysł „ogrodu angielskiego” nad samym Bugiem.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu "Malowniczy Wschód"- fascynuje, integruje i aktywizuje realizowanego przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Ziemi Chełmskiej" Przy realizacji warsztatów zaangażowała się Grupa Odnowy Wsi Swierże.

Zdjęcia: Krzysztof Szustka

skanseny_DSC_0047 kopia.jpg

27.08.2016

Questing w mazowieckich skansenach

Zapraszamy do czterech bardzo ciekawych mazowieckich skansenów: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu oraz Parku Kultury Ludowej w Kuligowie nad Bugiem.  W każdym z nich będziemy mieli okazję poznać kulturę materialną i niematerialną mieszkańców terenów wiejskich Mazowsza, barwny i dziś już zapomniany świat dawnej mazowieckiej wsi.

W każdym ze skansenów  - oprócz tradycyjnej oferty muzealnej - proponujemy trasy questowe. Edukacyjna gra terenowa nawiązująca do konkretnego tematu związanego z życiem na wsi na pewno przypadnie do gustu całej rodzinie.

Serdecznie zapraszamy!

Fot. Karolina Likhtarovich

13681907_10153534520461261_1783644412_o.jpg

19.08.2016

Tajemnice leśnego cmentarzyska

W powiecie krotoszyńskim strażnikami prehistorii jest liczące trzy tysiące lat skupisko kurhanów znajdujące się w smoszewskim lesie na terenie gminy Krotoszyn. Do miejsca tego również prowadzi ścieżka questingowa: „Tajemnice leśnego cmentarzyska”. Jak wykazały liczne badania archeologiczne kurhany te to dawne miejsca pochówku. Mają kształt kopca usypanego z ziemi. Odnalezione tam przedmioty, pochodzą z epoki brązu, uznano jednak, że znaleziska te nie były bezpośrednio związane z pochówkiem i w kurhanach ukryte zostały poza rytuałem pogrzebowym. Do dnia dzisiejszego przetrwała tylko część kurhanów. Znajdują się one również na trasie pieszego, żółtego szlaku turystycznego, prowadzącego z Sulmierzyc do Krotoszyna. Quest, który powstał w Smoszewie, prezentuje jedno z wielu magicznych miejsc w południowej Wielkopolsce i zachęca zwiedzających turystów, uczniów i lokalnych mieszkańców do zgłębiania tajemnic regionu. Kurhany w smoszewskim lesie są unikatowym znaleziskiem, które pozwoli poznać tajniki prehistorii osobom odwiedzającym to miejsce. By odnaleźć mnóstwo innych ciekawostek, które kryją wielkopolskie rejony, zapraszamy na pozostałe 17 questów na terenie naszej LGD.

Quest do pobrania jest TUTAJ.

Zdjęcia: Andrzej Chmielarz, Leszek Zdrach oraz LGD Okno Południowej Wielkopolski

aDSC_0145.jpg

04.06.2016

Questing w Mołdawii

W ostatni weekend maja mieliśmy przyjemność szkolić w Kiszyniowie, stolicy Mołdawii. Dla pracowników instytucji kultury odbyły się warsztaty z questingu, powstała poważna część questu po Kiszyniowie. Druga część pobytu to warsztaty i tworzenie gry miejskiej promującej polską kulturę i język. Gra "Puzzle polskiej kultury" została przeprowadzona na terenie Kiszyniowa 29 maja, twórcami byli studenci Centrum Kultury Polskiej i Języka przy Uniwersytecie Państwowym w Kiszyniowie, a uczestnikami było młode pokolenie Mołdawian. Wydarzenie spotkało się także z dużym zainteresowaniem przechodniów, mieszkańców mołdawkiej stolicy :)

Warsztaty questingowe oraz warsztaty tworzenia gry miejskiej "Puzzle polskiej kultury" poprowadziła Karolina Likhtarovich.

Oba wydarzenia zostały zorganizowane przez Instytut Polski w Bukareszcie, Centrum Języka i Kultury Polskiej w Kiszyniowie oraz Centrum Informacyjne dla Władz Lokalnych w Mołdawii.

Fot. Karolina Likhtarovich

w_kamieniec_Piękno-kwiaty-radość-303.jpg

10.05.2016

Quest po pięknych ogrodach pałacu Marianny Orańskiej z Kamieńcu Ząbkowickim

Questy prezentują różne piękne zakątki Polski. Kościoły, zabytki, starówki, muzea, rezerwaty przyrody oraz.. pałace. Zapraszamy na quest do Kamieńca Ząbkowickiego na Dolnym Śląsku do ogrodów pałacu Marianny Orańskiej. Wyprawa przedstawi Ci piękne założenie ogrodowo-parkowe. Dowiesz się o jego historii i ciekawych wątkach oraz na własne oczy przekonasz się o pięknie tego miejsca. Wystarczy pobrać i wydrukować quest ze strony  http://questy.com.pl/pl/quests/167-ogrody-w-kamiencu-zabkowickim.html?page=1  lub z aplikacji mobilnej „Questy Ziemi Ząbkowickiej” dostępnej na Androida jak i IOS.

O pałacu można też dużo dowiedzieć się tutaj http://palacmarianny.com.pl

Zdjęcia: Krzysztof Szustka oraz Urząd Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim

aIMG_0343 kopia.jpg

05.05.2016

Zielonogórscy gimnazjaliście na queście o Dobrej Księżnej z Zatonia

W dniu 5 maja w Zatoniu k. Zielonej Góry odbyło się IV Seminarium dla zielongórskich Gimnazjów pn. "Zieleń w mieście". Po wysłuchaniu prezentacji o założeniach parkowych nadszedł czas na grę terenową specjalnie przygotowaną dla gimnazjalistów tj. quest "O dobrej księżnej z Zatonia". Przez 40 minut każda repreznetacja szkoły szukała wskazówek i zwiedzała zakamarki przepięknego założenia parkowego w Zatoniu. Na końcu, na każdego questowicza, który uważnie czytał wskazówki, czekała Skrzynia ze Skarbem z nagrodami. Nawet kadra nauczycielska z przygodami znalazła Skarb. Poprzez edukacyjną grę gimazjaliści poznali walory uroczego parku w Zatoniu. Quest opracował Krzysztof Szustka - trener Questingu. Seminarium zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Lubuski Krajobraz Kulturowy z Zielonej Góry. Zdjęcia: Krzysztof Szustka

Podkowa_Mlodziezowa.jpg

19.01.2016

Dwa nowe questy w podwarszawskim Mieście Ogrodzie Podkowa Leśna

Fundacja Inicjatyw Rozwojowych i Edukacyjnych z Podkowy Leśnej zakończyła realizację projektu „Maraton questingowy na 90-lecie Podkowy”. Projekt realizowany był w partnerstwie z Publicznym Gimnazjum przy Zespole Szkół w Podkowie Leśnej, Gimnazjum nr 2 im. św. Hieronima oraz Lokalną Grupą Działania „Zielone Sąsiedztwo”, a dofinansowany ze środków Stowarzyszenia „Europa i My” w ramach Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W ramach projektu uczniowie gimnazjów poznali metodę questingu, przeszli cztery podkowiańskie questy oraz ułożyli nowe wyprawy odkrywców: „Podkowa młodzieżowa” oraz „Podkowa willowa”. 

Zapraszamy na questową przygodę do Podkowy Leśnej!

maraton.jpg

28.09.2015

Maraton questingowy na 90-lecie Podkowy!

Fundacja Inicjatyw Rozwojowych i Edukacyjnych z Podkowy Leśnej (woj. mazowieckie) rozpoczyna realizację projektu "Maraton questingowy na 90-lecie Podkowy". Partnerami są podkowiańskie szkoły: Publiczne Gimnazjum przy Zespole Szkół oraz Gimnazjum nr 2 im. św. Hieronima, a także Lokalna Grupa Działania "Zielone Sąsiedztwo".
 
 
90-lecie Miasta - Ogrodu Podkowa Leśna to doskonały moment, by przypomnieć ważne postacie i miejsca w historii miejscowości i upowszechnić tę wiedzę, szczególnie wśród młodego pokolenia mieszkańców. Uczniowie biorący udział w projekcie przejdą wszystkie istniejące trasy questowe w Podkowie Leśnej oraz ułożą własne, autorskie questy (edukacyjne gry terenowe) nawiązujące do lokalnego dziedzictwa. Rezultat ich pracy będzie ogólnodostępny. Aktualne podkowiańskie questy dostępne są tu: http://www.podkowalesna.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1493&Itemid=146
 
Zapraszamy do podwarszawskiego Miasta Ogrodu Podkowa Leśna!
wielkopolskie_questy.jpg

02.06.2015

Wielkopolskie Questy - Odznaka Odkrywców Tajemnic

Zdobywaj Odznakę Krajoznawczą PTTK „Wielkopolskie Questy – Odznaka Odkrywców Tajemnic” i poznawaj Wielkopolskę. Quest to rodzaj gry terenowej, której uczestnik rozwiązując zadania i zagadki umieszczone w ulotce questowej, dociera do skrzyni skarbów, w której ukryta jest pieczęć. Istotą tej zabawy jest jej wymiar edukacyjny. Uczestnik gry poznaje historię miejsca, jego dziedzictwo historyczne, przyrodnicze i kulturowe. Ustanowienie odznaki „Wielkopolskie Questy” ma na celu popularyzację tego rodzaju aktywnej turystyki oraz poznawanie walorów krajoznawczych i turystycznych regionu Wielkopolski.

las_DSC_0067.jpg

12.05.2015

KONKURS QUESTINGOWY W REGIONIE PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ

Starostwo Powiatowe w Hajnówce ogłosiło konkurs questingowy, który potrwa do 8 czerwca 2015. Serdecznie zapraszamy! Więcej informacji tu: http://www.powiat.hajnowka.pl/node/7282

 

A wszystkie białowieskie questy dostępne są na stronie: http://www.powiat.hajnowka.pl/ctrpb/questing_w_puszczy_bialowieskiej

mazowsze_IMG_0097 kopia.jpg

12.05.2015

QUESTING NA TARGACH TURYSTYKI I WYPOCZYNKU „LATO 2015”

W dniach 17-19 kwietnia w Warszawie odbyły się Targi Turystyki i Wypoczynku „LATO 2015” oraz Targi Agroturystyki.

Specjalnie na tę imprezę targową został ułożony quest (w wersji dla dzieci i dorosłych) o instytucjach oraz organizacjach promujących walory i atrakcje turystyczne województwa mazowieckiego. Quest był nietypowy, bo prowadził... po hali targowej! Ale wszystko było jak trzeba: zagadki, hasło, skrzynia ze skarbem.  Questy cieszyły się dużym zainteresowaniem, a promująca questing Karolina Likhtarovich miała liczne pytania związane z tą grą terenową.

bocian_img_0055_s__kopia_kopia (1).jpg

13.03.2015

Przygoda z bocianem w Niedźwiedzicach

Wiosna już zagląda do nas na całego, większość ptaków przyleciała zza morza, przyleciały też i bociany! Zapraszamy na Dolny Śląsk na quest o tych sympatycznych białych ptakach. W Niedźwiedzicach co roku kilkanaście par przesiaduje na okolicznych gniazadach i co rusz słychać bociani klekot. Na pobliskich łąkach i w rowach spotkać można dostojnie spacerujące bociany. A w centrum miejscowości przy sklepie, na początku ścieżki dydaktycznej o bocianach ma początek Quest " Przygoda z bocianem w Niedźwiedzicach". Wyprawa prezentuje bociana białego licznie zamieszkującego wieś Niedźwiedzice. Uczestnik gry terenowej dowie się o jego biologii i zwyczajach. Quest można pobrać samemu i wydrukować!

Udanej zabawy!

Quest można pobrać TUTAJ

wroclaw_IMG_1440 kopia.jpg

05.03.2015

Questing we wrocławskim gimnazjum

4 marca w Gimnazjum nr 29 we Wrocławiu, podczas Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Dolnym Śląsku, odbyła się prezentacja Questingu – Wypraw Odkrywców jako narzędzia edukacji regionalnej.  Gimnazjaliści z Zawoni, Oleśnicy, Legnicy, Pielgrzymki, Wrocławia, Kątów Wrocławskich, Trzebnicy, Kamiennej Góry, Oławy, Ścinawy i Lubina wraz z nauczycielami dowiedzieli się o możliwościach wykorzystania Questingu w Gimnazjum i o zasadach jego tworzenia. Wzięli udział również w ewaluacji specjalnie przygotowanego Questu „Przygoda z drzewami przy Gimnazjum nr 29 we Wrocławiu”. Wszystkim udało się przejść quest i znaleźć ukryty na końcu skarb. Warsztaty poprowadził Krzysztof Szustka – trener Questingu.

leszno_DSC_0258 kopia.jpg

26.02.2015

Questing w Puszczy Kampinoskiej

W Gminie Leszno (powiat warszawski zachodni, woj. mazowieckie), w regionie Puszczy Kampinoskiej powstały questy - piesze i rowerowe. To znakomita propozycja by poznać nie tylko wspaniałe otoczenie przyrodnicze, ale także ciekawą i burzliwą historię tych okolic. Serdecznie zapraszamy!

jedziem_1_DSC_0324 kopia.jpg

05.12.2014

Nowy quest w Warszawie!

Quest "Jadziem na Pragie" to nowa wyprawa odkrywców, która opowiada o miejscach związanych z historią komunikacji w stolicy. Okolice Placu Wileńskiego w Warszawie to miejsce, gdzie niegdyś był Dworzec Petersburski, pierwsza zajezdnia tramwajowa, a teraz jest także stacja metra! Prawdziwa podróż w czasie!

9 listopada odbyła się uroczysta inauguracja questu - w ramach Dnia Otwartego warszawskiego metra. Relacja z imprezy TUTAJ

Quest powstał w ramach projektu Urzędu Dzielnicy Praga - Północ m.st. Warszawy wraz z partnerami.

Serdecznie zapraszamy!

10513429_725512950846605_4548445753870978867_n-2.jpg

21.10.2014

Questing w regionie Puszczy Białowieskiej

Starostwo Powiatowe w Hajnówce (woj.podlaskie) kończy realizację projektu „Questing - wyprawy odkrywców w Puszczy Białowieskiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Są już gotowe wszystkie wyprawy odkrywców - 11 questów pieszych i rowerowych, o tematyce kulturowej, historycznej i przyrodniczej.  Wkrótce będzie dostępna także publikacja zbierająca wszystkie questy w formie książeczki.

A już teraz zapraszamy do wzięcia udziału w jesiennym konkursie questowym w regionie Puszczy Białowieskiej, zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce. Więcej informacji: http://powiat.hajnowka.pl/node/6465

Zapraszamy! 

Puck_IMG_0908 kopia.jpg

21.10.2014

Warsztaty z tworzenia questów na Kaszubach Północnych

W dniach 17-18.10 w Starbieninie na Kaszubach Północnych odbyło się szkolenie dla członków Stowarzyszenia LOT – Kaszuby Północne. Przez dwa dni uczestnicy dowiedzieli się o metodyce tworzenia questów i narzędziach promocji. Efektem spotkania było wspólne stworzenie questu „O Zielonej Energii w Starbieninie”  przy Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym. Warsztaty prowadził trener Questingu – Krzysztof Szustka.

quest_qwsi.jpg

11.08.2014

ODKRYWANIE I WYGRYWANIE!

Tym, którzy mieszkają na Dolnym Śląsku lub tym przebywającym na wakacjach (a sezon wakacyjny w pełni!) polecamy edukacyjną przygodę - poznanie powiatu ząbkowickiego poprzez zabawę questową. Można nie tylko ciekawie i aktywnie spędzić czas, ale także zdobyć cenne nagrody! 
Więcej informacji tu: http://questy.com.pl/pl/quests/?i-district-id%5B0%5D=65&i-title&i-type=searchForm

BD_wyprawa_okladka.jpg

30.07.2014

Wyprawy Odkrywców w Borach Dolnośląskich zakończone

Pragniemy poinformować iż Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” zakończyła relizację zadania  „Wyprawy Odkrywców w Borach Dolnośląskich”. W ramach relizacji zadania opracowano 14 wypraw odkrywców w Borach Dolnośląskich i wydano wspólną publikację- zbiór - "Wyprawy Odkrywców Borów Dolnośłąskich".

Pomoc przyznana na operację z zakresu Małych Projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013.

janowice_pkpIMG_9088 kopia.jpg

23.07.2014

Ścieżkami historii w Janowicach Wielkich

Ścieżkami historii w Janowicach Wielkich
W Janowicach Wielkich wiele jest miejsc, które przez lata zmieniały swoje funkcje i przeznaczenie. Z każdym związane są ciekawe opowieści, czasem tajemnice. Wyprawa pozwala poznać kilka z nich. Janowice Wielkie to wieś położona w Rudawach Janowickich w gminie Janowice Wielkie. Zapraszamy na trasy questu do poznawania histirii tej malownieczej miejscowości.
siwerzow_fot_K6_IMG_2013 kopia.jpg

26.06.2014

Każde miejsce ma ciekawe opowieści - gmina Prusice także!

O Baronie w Górowej, O kamieniu Św. Jadwigi w Świerzowie, O młynie w Pawłowie Trzebnickim, Śladami rolnictwa w Borówku - to są historie z tych miejscowości opowiedziane w formie questu – gry terenowej. Mieszkańcy zaczęli tworzyć w swoich miejscowościach oferty pobytowe w formie questingu, wykorzystując do tego własne zasoby, legendy i opowieści. W każdej z tych miejscowości gra jest w końcowej fazie realizacji. Sprawdzana jest w terenie i dopasowywana do różnych grup odbiorców. Już w najbliższe wakacje będzie można przyjechać na trasy questowe do 10 miejscowości na terenie gminy Prusice i poprzez zabawę poznać ich ciekawą historię. A nagrodą będzie skarb i satysfakcja z odgadnięcia hasła. Rozwój Questingu- Wypraw Odkrywców na terenie gminy Prusice prowadzi Stowarzyszenie Prusiczanin, a merytorycznie opiekuje się Krzysztof Szustka – trener Questingu.

bardo_IMG_0141 kopia.jpg

20.06.2014

O Cudach w Bardzie

Bardo to malownicza miejscowość na Dolnym Śląsku, położona w Górach Bardzkich przy trasie do Kłodzka. To słynne miejsce pielgrzymkowe związane z Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary. W Bardzie różne cuda działy się na przestrzeni wieków, zarówno te związane z wiarą jak i te wytworzone przez naturę czy ciężką pracę człowieka. Właśnie o „Cudach w Bardzie” opowiada nowa gra terenowa przygotowana dla turystów. Na godzinnej zabawie dla dużych i małych można nie tylko dowiedzieć się o bardzkich cudach, ale większość z nich zobaczyć na własne oczy! Quest gotowy będzie jeszcze w tym miesiącu. W jego przygotowanie mocno włączył się Urząd Gminy w Bardzie wspólnie ze Stowarzyszaniem LGD „QWSI", z którego to środków zadanie jest realizowane.

ziebice_IMG_9391 kopia.jpg

09.06.2014

Skarby Księstwa Ziębickiego

Na Ziemi Ząbkowickiej rozpoczęły się prace nad opracowanie pakietu questów – wypraw odkrywców, które mają zachęcać turystów od aktywnej edukacji i poszukiwania skarbów na trasach questów. W Ziębicach powstał quest „ Skarby Księstwa Ziębickiego”. Podczas wyprawy można odwiedzić najciekawsze zabytki Ziębic, miasteczka malowniczo położonego na ząbkowickiej ziemi. Wieża Paczkowska, mury obronne, bazylika, orzeł jak blok wysoki – takie właśnie skarby kryją Ziębice. W tej chwili trwają końcowe prace nad tekstem, gra jest testowana i jeszcze w czerwcu zapraszamy na trasę tej gry terenowej. Tworzenie questów finansowanie jest ze środków LGD „Qwsi” a warsztaty prowadzi Krzysztof Szustka – trener Questingu.

WO_Skrzynia w Kliczkowie IMG_8726 kopia_popr.jpg

20.05.2014

Pora zrobić questowy remanent!

Wiosna w pełni i sezon turystyczno-wyjazdowy już się rozpoczął. Coraz więcej osób aktywnie spędza czas na świeżym powietrzu, w tym także na trasach questów. Warto więc zrobić mały „remanent” i sprawdzić czy wszystko na trasie wyprawy jest zgodne z tym, co w ulotce. Dlatego też przypominamy i polecamy opiekunom questów:

- sprawdzenie zawartości skrzyni ze skarbem: czy jest pieczęć i poduszka z tuszem, Księga Questu, długopis/ołówek; warto też włożyć do skrzyni drobne upominki, gadżety (ulotki, znaczki, naklejki, materiały promujące dane miejsce);

- sprawdzenie trasy questu;  czy na trasie nie nastąpiły większe zmiany, które mogą wpłynąć na pomyślne przejście całej trasy wyprawy (czy np. za ulami trzeba było skręcić w lewo, a uli już nie ma w tym miejscu). W przypadku wprowadzenia koniecznych zmian prosimy podesłać do nas zaktualizowaną wersję questu. Zamieścimy ją w naszej bazie na stronie www.questy.com.pl. Jeśli opiekun nie ma ich możliwości prosimy o kontakt.

W przypadku, jeśli ktoś nie znajdzie Skarbu (skrzyni) na trasie danego questu prosimy o powiadomienie opiekuna w miarę swoich możliwości (namiary na opiekuna są na każdej ulotce questowej) i zgłoszenie tego do nas. Postaramy się temu zaradzić.

Przypominamy iż, nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że w danym momencie trasa każdego questu jest sprawdzona a skrzynia ze skarbem kompletna. Dlatego stworzyliśmy możliwość zgłaszania problemów z questem, i takie maile do nas przychodzą. Questy są „pod opieką” swoich opiekunów, którzy odpowiadają za jakość  wyprawy i dostępność trasy gry.

Wspólnie dbajmy o jakość naszych questów! Gorąco zachęcamy do wyruszenia na questowe szlaki i do zobaczenia na trasach naszych gier edukacyjnych!

 

z_DSC_0058 kopia (1).jpg

16.05.2014

Tworzymy quest o prawosławiu

Takiego questu jeszcze w Polsce nie było! Tworzymy opowieść questową o prawosławiu!

Wiele osób nieprawosławnych, podróżujących we wschodnie i południowo-wschodnie części naszego kraju „spotyka” w krajobrazie kulturowym cerkwie. I zadaje sobie szereg pytań: co oznacza ukośne ramię krzyża? Dlaczego cerkwie mają kopuły? Co to jest ikonostas, carskie wrota, czym charakteryzuje się ikona? Dlaczego jest tyle koloru złotego?

W queście - z należytym szacunkiem i powagą - chcemy opowiedzieć o najważniejszych wyznacznikach prawosławia. Już niedługo, będą w Hajnówce (woj. podlaskie, „brama” do Puszczy Białowieskiej”), będzie można odkryć te tajemnice!

O warsztatach questingowych, zorganizowanych przy Soborze Św. Trójcy w Hajnówce można poczytać tu: http://www.hajnowka.org/pierwszy-religijny-quest-polsce-powstaje-wlasnie-hajnowce/

inrutu.jpg

18.04.2014

Rozmawialiśmy o questingu z Instytutem Rozwoju Regionalnego i Zarządzania Miejscem z Włoch

Institute for Regional Development and Location Managment" of the European Academy of Bolzano (Włochy) w ramach projektu „Innovation in Rural Tourism” (Innowacje w Turystyce Wiejskiej, http://inrutou.eu/) zwrócił się do Zespołu Programu „Questing - Wyprawy Odkrywców” z prośbą o udzielenie wywiadu. 

Rozmowa dotyczyła questingu jako metody wspomagającej rozwój turystyki wiejskiej - dzięki zastosowaniu innowacyjnych form angażujących społeczności lokalne i wykorzystujących lokalne dziedzictwo. Tworzenie oferty edukacyjno-turystycznej na obszarach wiejskich poprzez formułę questingu uznane zostało za dobrą praktykę, którą warto się podzielić.

Przeprowadzającego wywiad z Instytutu w Bolzano interesowały metody pracy ze społecznością lokalną, czynniki sukcesu tworzenia i funkcjonowania questów na terenach wiejskich, a także perspektywy rozwoju metody questingu w Polsce. 

Czyze_IMG_7839 kopia.jpg

08.04.2014

Tworzymy questy w regionie Puszcz: Kampinoskiej i Białowieskiej!

Rozpoczęliśmy realizację projektu questingowego w regionie Puszczy Białowieskiej (Woj. Podlaskie).

W całym Powiecie Hajnowskim powstaną questy - wyprawy odkrywców.  Pierwsze warsztaty już się odbyły, a uczestnicy z zapałem opracowywali trasę i tekst ulotki questowej. Powstaną wyprawy piesze i rowerowe, kulturowe, historyczne i przyrodnicze. Uchylając rąbka tajemnicy - quest w Narwi będzie prowadził śladami Królowej Bony, nad Zalewem Siemianówka - opowie o florze i faunie związanej z tym „ptasim rajem”, a w gminie wiejskiej Hajnówka - o architekturze drewnianej charakterystycznej dla tej części Podlasia.

Questy będą dostępne jeszcze w tym sezonie letnim.

Pierwsze warsztaty w regionie Puszczy Kampinoskiej (Woj. Mazowieckie) - w Gminie Kampinos - także za nami. Powstaje quest historyczny opowiadające ciekawe dzieje Kampinosu, miejscowości ktora niegdyś „sąsiadowała” z „Pra-Wisłą”. A teraz sąsiaduje bezpośrednio z Kampinoskim Parkiem Narodowym. Także te questy będą gotowe jeszcze tego lata!

Zapraszamy na trasy - po przygodę!

  • © Questing - Wyprawy Odkrywców

  • 301 Moved Permanently

    Moved Permanently

    The document has moved here.