Aktualności

25587922_1970185896330705_5614261611734434618_o.jpg

22.12.2017

Dla wszystkich małych i dużych Odkrywców

Radosnych,  zdrowych i śnieżnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wielu ciekawych odkryć i nowych wyoraww Nowym Roku 
życzy Zespół Wypraw Odkrywców

Krzysiek i Krzysiek, 
Karolina i Anka

aaIMG_4089 kopia kopia.jpg

18.10.2017

Jak wojska polskie Austryjaków pokonały - nowa gra terenowa na Opolszczyźnie

Zapraszamy na nową grę terenową - Wyprawę Odkrywców do Byczyny w Województwo Opolskie. Na trasie wyprawy poznasz historię byczyńskiego grodu, który przed wiekami wsławił się w bitwie pod Byczyną. To tu odbyła się słynna potyczka, w której wojska polskie zatrzymały armię arcyksięcia austriackiego. Karty gry do pobrania są na stronie: http://questy.com.pl/…/288-jak-wojska-polskie-austryjakow-p… lub dostępne w Byczynie w Punkcie Informacji Turystycznej.

Opiekunem wyprawy jest Spółdzielnia Socjalna Perunica

22384189_1892385390777423_7672049541133924622_o.jpg

12.10.2017

Wyprawy Odkrywców z drzewnym tematem

10 października było Święto Drzewa. O różnorodnym i dobroczynnym działaniu drzewa przyrodę i człowieka, o sile sylwoterapii można dowiedzieć się z wielu źródeł. Wędrując trasami Wyprawach Odkrywców nie tylko poznasz różne gatunki drzew, ale dowiesz się wielu zaskakujących faktów i frapujących ciekawostek z ich życia. Polecamy także przytulić się do lipy, brzozy, dębu lub kasztanowca - te drzewa mają prawdziwie magiczne działanie na każdego!

A nasze wyprawy odkrywców z drzewnym tematem (oznaczone zieloną ikonką - jako wyprawy przyrodnicze) znajdziecie na stronie questy.com.pl. Zapraszamy!

21.09.2017

OŚWIADCZENIE

Drodzy Partnerzy i Odkrywcy! 

W 2008 roku uwierzyliśmy, że trasy z wierszowanymi opowieściami i zagadkami prowadzącymi do skarbu są doskonałym sposobem na promocję miejscowości i regionów, edukację ich mieszkańców, rozwój turystyki dziedzictwa i lokalnej przedsiębiorczości. Opierają się one na metodyce „Valley Quest”, której uczyliśmy się od Stevena Glazera, jej twórcy, który rozwinął ją w Stanach Zjednoczonych. Potwierdzeniem tego są dyplomy trenerów questingu wydane przez Stevena. Przez niemal dziesięć lat stworzyliśmy w Polsce kilkaset tego typu tras – questów (z ang. quest – zagadka, zadanie). Po polsku nazwaliśmy je Wyprawami Odkrywców.

Ku naszemu zaskoczeniu, Fundacja Questingu (powstała pod koniec 2013 roku) zarejestrowała słowo „questing” jako swój znak towarowy i, pod groźbą sankcji prawnych, zażądała od nas wysokich opłat za jego używanie. Budzi to nasz głęboki sprzeciw, gdyż naszym zdaniem jest to określenie rodzajowe, oznaczające określony typ gier, funkcjonujące w Polsce od 2006 roku. Nie chcemy jednak wchodzić w wyniszczający spór sądowy, dlatego postanowiliśmy postawić całkiem na polską nazwę „Wyprawy Odkrywców”, która jest także dobrze znana naszym Partnerom i Odbiorcom.

Naszą misją jest upowszechnianie tego typu odkrywania dziedzictwa wśród szerokiego grona odbiorców, a naszą wizytówką – jakość tras, którą zapewnia najbardziej doświadczony zespół trenerów Valley Quest w Polsce.

Zapraszamy na Wyprawy Odkrywców!

 

IMG_0268.jpg

11.08.2017

Ogólnopolska aplikacja „Wyprawy Odkrywców” już działa!

Już teraz można wyruszyć na Wyprawy z nową ogólnopolską aplikacją na smartfony, dzięki której przemierzanie tras w terenie będzie jeszcze łatwiejsze i bardziej atrakcyjne. Odkrywaj nowe miejsca, rozwiązuj zagadki i znajduj niezapomniane skarby!

Tym, którzy jeszcze nie wiedzą, przypominamy, że Wyprawy Odkrywców to nieznakowane w terenie trasy, którymi podąża się, czytając wierszowane wskazówki i rozwiązując zagadki, by na końcu odnaleźć skarb – specjalną pieczęć potwierdzającą dotarcie do końca. W Polsce istnieje już kilkaset questów, z których ogromna część jest dostępna na portalu „Wyprawy Odkrywców” pod adresem www.questy.com.pl. Teraz część z nich jest już dostępna w wersji mobilnej.

Aplikacja zawiera obecnie kilkadziesiąt questów z całej Polski, a liczbę tras planujemy szybko powiększać, by już wkrótce w każdym województwie można było przejść quest z pomocą smartfona z systemem Android lub iOS. Aplikację można pobrać bezpłatnie w Google Play, a już za kilka dni także w App Store.

Aplikacja jest wspólną inicjatywą Fundacji Mapa Pasji, Fundacji CALAMITA i Fundacji Inicjatyw Rozwojowych i Edukacyjnych.

Życzymy udanych wypraw!

aIMG_0213 kopia.jpg

08.08.2017

Będzie quest o pszczelarstwie w Maciejowie k. Kluczborka

Trwają pracę nad przygotowaniem questu dot. pszczelarstwa na terenie Pasieka Zarodowa w Maciejowie na obszarze Stowarzyszenie LGD "Dolina Stobrawy" koło Kluczbork w Województwo Opolskie. Tematem przewodnim gry będzie oczywiście pszczelarstwo oraz dzialalność ks. Jana Dzierżona, który w pałacyku zlokalizowanym na terenie Pasieki mieszkał przez wiele lat. A 19 sierpnia zapraszamy na Maciejowskie Miodu Smakowanie do Pasieka Zarodowa w Maciejowie.

18578456_10158726296795181_1722170595_n.png

19.05.2017

Wyprawy Odkrywców w Legnicy na Nocy Muzeów

W Muzuem Miedzi, w najbliższą sobotę 20 maja, odbędzie się inauguracja Wypraw Odkrywców - edukacyjnej gry terenowj pt. "Barokowa Legnica". Już od godz. 18.00 będzie można otrzymac w Muzuem kartę questu i zmierzyć się z barokowymi zagadkami. Dla wyrwałych graczy, którzy umiejętnie będą czytać wskazówki i wykażą się spostrzegawczością, przewidziany jest SKARB. Wyprawy Odkrywców jest nowoczesną formą edukacji, coraz bardziej popularną w Polsce, która przeznaczona jest zarówno dla rodzin z dziećmi, młodzieży czy też ciekawych świata ludzi. Zapraszamy na szukanie skarbu w Barokowej Legnicy.

fot. Krzysztof Szustka

 

18578456_10158726296795181_1722170595_n (1).png

19.05.2017

Wyprawy Odkrywców podczas NOCY MUZEÓW we Wrocławiu

Zapraszamy na Wyprawy Odkrywców do Wrocławia do Muzeum Architektury. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów nastąpi inauguracja questu "SKARBY ARCHITEKTURY", który prowadzi po zakamarkach muzeum, pokazując piekno budynku muzuem- dawnego założenia klasztoru Bernardynów we Wrocławiu. Gra poprowadzi po salach i zakamarkach muzealnych pokazując różne skarby architeltury związany z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. 

PROGRAM NOCY W MUZUEUM ARCHITEKTURY WE WROCŁAWIU:

godz.18.00 - otwarcie MA;

godz.18.00 - 00.00 - zwiedzanie wystaw: “Józef Hałas. Poszukiwania”, “JEMS Architekci. (RE)kolekcje”, “Jerzy Gottfried” i wystawy stałej “Architektoniczne rzemiosło artystyczne od XII do XX wieku”;

godz.18.30 - oprowadzanie po wystawie “Józef Hałas. Poszukiwania”;

godz.19.30 - oprowadzanie po wystawie “JEMS Architekci. (RE)kolekcje”;

godz.20.30 - oprowadzanie po wystawie “Józef Hałas. Poszukiwania”;

godz.18.00 - 22.00 - Quest muzealny SKARBY ARCHITEKTURY (dla dzieci i dorosłych);

godz.18.00 - 22.00 - zabawa “Gra z Hałasem” (dla dzieci i dorosłych);

godz.00.00 - zakończenie

aIMG_0577 kopia.jpg

10.03.2017

WYPRAWY NA SZLAKU BITWY WARSZAWSKIEJ 1920 R.

Wiosna zdecydowanie nadeszła, zapraszamy na Mazowsze! Na Szlaku Bitwy Warszawskiej 1920 r. powstały questy, które nie tylko prowadzą ciekawymi zakątkami, ale opowiadają niecodzienne i mało znane fakty i historie z czasu wielkiego wydarzenia, jakim był "Cud nad Wisłą".  Podążanie śladami bohaterów Bitwy, a także miejscami, w których rozgrywały się decydujące starcia i zwroty akcji, to prawdziwa podróż w czasie! Zapraszamy!

Fot. Karolina Likhtarovich

logo.jpg

14.02.2017

Quest o miłości w Krainie Romea i Julii

W Dniu Zakochanych zapraszamy do Drawienia, woj. zachodniopomorskie,  na quest pn. "Historia pewnej milości w Drawieniu". Każdy w swoim życiu przechodzi stany zauroczenia, zakochania czy też i miłość. Z Drawieniem wiąże się historia nieszczęśliwej miłości, która rozgrywała się przed ponad wiekiem w małej miejscowości pośród lasów i pól. To tu przystojny Panicz zakochał się w ślicznej chłpce a co z tego wynikło mozna dowiedzieć się przechodząc quest. Trasa Wyprawy pokaże Ci miejsca mocno związane z tą legendą. Zapraszamy

Ulotka gry do pobrania jest TU

kop_quest.jpg

04.10.2016

Z Chłapowskim i Mickiewiczem szlakami Kopaszyna - nowy quest w Wielkopolsce

Zapraszamy Cię na spacer z historią ścieżkami Kopaszewa. Przed latami do pobliskiego pałacu przyjeżdżały różne osobistości świata nauki, poezji czy literatury. Podczas questu " Z Chłapowskim i Mickiewiczem szlakami Kopaszyna" zobaczysz miejsca, które też te osoby często odwiedzały tj. pałac klasycystyczny w Kopaszewie czy urokliwy park przypałacowy. Legenda niesie, że to właśnie w Kopaszewie powstały fragmenty "Pana Tadeusza". Udanego questowania!

Ulotka questowa do pobrania: TUTAJ

Zdjęcia: Krzysztof Szustka

aIMG_0166 kopia.jpg

29.08.2016

Quest w Świerżach na Bugiem

W Świerżach nad Bugiem, w gminie Dorohusk, mieszkańcy wspólnie zabrali się za stworzenie gry terenowej po swojej miejscowości. Na dwudniowych warsztatach metodycznych, pod okiem Trenera Wypraw Odkrywców Krzysztofa Szustki, dowiedzieli się o metodyce tworzenia gier terenowych. Efektem ich pracy było stworzenie Quest „Śladami Hrabiny Orsetti w Świerżach”. Gra prowadzi przez założenie pałacowo-parkowe, które bardzo dobrze zachowało się od wieków. Liczna aleje, altany i pomnikowe drzewa dobrze odzwierciedlają zmysł „ogrodu angielskiego” nad samym Bugiem.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu "Malowniczy Wschód"- fascynuje, integruje i aktywizuje realizowanego przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Ziemi Chełmskiej" Przy realizacji warsztatów zaangażowała się Grupa Odnowy Wsi Swierże.

Zdjęcia: Krzysztof Szustka

skanseny_DSC_0047 kopia.jpg

27.08.2016

Wyprawy Odkrywców w mazowieckich skansenach

Zapraszamy do czterech bardzo ciekawych mazowieckich skansenów: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu oraz Parku Kultury Ludowej w Kuligowie nad Bugiem.  W każdym z nich będziemy mieli okazję poznać kulturę materialną i niematerialną mieszkańców terenów wiejskich Mazowsza, barwny i dziś już zapomniany świat dawnej mazowieckiej wsi.

W każdym ze skansenów  - oprócz tradycyjnej oferty muzealnej - proponujemy trasy questowe. Edukacyjna gra terenowa nawiązująca do konkretnego tematu związanego z życiem na wsi na pewno przypadnie do gustu całej rodzinie.

Serdecznie zapraszamy!

Fot. Karolina Likhtarovich

13681907_10153534520461261_1783644412_o.jpg

19.08.2016

Tajemnice leśnego cmentarzyska

W powiecie krotoszyńskim strażnikami prehistorii jest liczące trzy tysiące lat skupisko kurhanów znajdujące się w smoszewskim lesie na terenie gminy Krotoszyn. Do miejsca tego również prowadzi ścieżka wypraw odkrywców: „Tajemnice leśnego cmentarzyska”. Jak wykazały liczne badania archeologiczne kurhany te to dawne miejsca pochówku. Mają kształt kopca usypanego z ziemi. Odnalezione tam przedmioty, pochodzą z epoki brązu, uznano jednak, że znaleziska te nie były bezpośrednio związane z pochówkiem i w kurhanach ukryte zostały poza rytuałem pogrzebowym. Do dnia dzisiejszego przetrwała tylko część kurhanów. Znajdują się one również na trasie pieszego, żółtego szlaku turystycznego, prowadzącego z Sulmierzyc do Krotoszyna. Quest, który powstał w Smoszewie, prezentuje jedno z wielu magicznych miejsc w południowej Wielkopolsce i zachęca zwiedzających turystów, uczniów i lokalnych mieszkańców do zgłębiania tajemnic regionu. Kurhany w smoszewskim lesie są unikatowym znaleziskiem, które pozwoli poznać tajniki prehistorii osobom odwiedzającym to miejsce. By odnaleźć mnóstwo innych ciekawostek, które kryją wielkopolskie rejony, zapraszamy na pozostałe 17 questów na terenie naszej LGD.

Quest do pobrania jest TUTAJ.

Zdjęcia: Andrzej Chmielarz, Leszek Zdrach oraz LGD Okno Południowej Wielkopolski

aDSC_0145.jpg

04.06.2016

Wyprawy Odkrywców w Mołdawii

W ostatni weekend maja mieliśmy przyjemność szkolić w Kiszyniowie, stolicy Mołdawii. Dla pracowników instytucji kultury odbyły się warsztaty z Wypraw Odkrywców, powstała poważna część questu po Kiszyniowie. Druga część pobytu to warsztaty i tworzenie gry miejskiej promującej polską kulturę i język. Gra "Puzzle polskiej kultury" została przeprowadzona na terenie Kiszyniowa 29 maja, twórcami byli studenci Centrum Kultury Polskiej i Języka przy Uniwersytecie Państwowym w Kiszyniowie, a uczestnikami było młode pokolenie Mołdawian. Wydarzenie spotkało się także z dużym zainteresowaniem przechodniów, mieszkańców mołdawkiej stolicy :)

Warsztaty z Wypraw Odkrywców oraz warsztaty tworzenia gry miejskiej "Puzzle polskiej kultury" poprowadziła Karolina Likhtarovich.

Oba wydarzenia zostały zorganizowane przez Instytut Polski w Bukareszcie, Centrum Języka i Kultury Polskiej w Kiszyniowie oraz Centrum Informacyjne dla Władz Lokalnych w Mołdawii.

Fot. Karolina Likhtarovich

w_kamieniec_Piękno-kwiaty-radość-303.jpg

10.05.2016

Wyprawa po pięknych ogrodach pałacu Marianny Orańskiej z Kamieńcu Ząbkowickim

Wyprawy Odkrywców prezentują różne piękne zakątki Polski. Kościoły, zabytki, starówki, muzea, rezerwaty przyrody oraz.. pałace. Zapraszamy na wyprawę do Kamieńca Ząbkowickiego na Dolnym Śląsku do ogrodów pałacu Marianny Orańskiej. Wyprawa przedstawi Ci piękne założenie ogrodowo-parkowe. Dowiesz się o jego historii i ciekawych wątkach oraz na własne oczy przekonasz się o pięknie tego miejsca. Wystarczy pobrać i wydrukować quest ze strony  http://questy.com.pl/pl/quests/167-ogrody-w-kamiencu-zabkowickim.html?page=1  lub z aplikacji mobilnej „Questy Ziemi Ząbkowickiej” dostępnej na Androida jak i IOS.

O pałacu można też dużo dowiedzieć się tutaj http://palacmarianny.com.pl

Zdjęcia: Krzysztof Szustka oraz Urząd Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim

aIMG_0343 kopia.jpg

05.05.2016

Zielonogórscy gimnazjaliście na queście o Dobrej Księżnej z Zatonia

W dniu 5 maja w Zatoniu k. Zielonej Góry odbyło się IV Seminarium dla zielongórskich Gimnazjów pn. "Zieleń w mieście". Po wysłuchaniu prezentacji o założeniach parkowych nadszedł czas na grę terenową specjalnie przygotowaną dla gimnazjalistów tj. quest "O dobrej księżnej z Zatonia". Przez 40 minut każda repreznetacja szkoły szukała wskazówek i zwiedzała zakamarki przepięknego założenia parkowego w Zatoniu. Na końcu, na każdego questowicza, który uważnie czytał wskazówki, czekała Skrzynia ze Skarbem z nagrodami. Nawet kadra nauczycielska z przygodami znalazła Skarb. Poprzez edukacyjną grę gimazjaliści poznali walory uroczego parku w Zatoniu. Quest opracował Krzysztof Szustka - trener Wyoraw Odkrywców. Seminarium zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Lubuski Krajobraz Kulturowy z Zielonej Góry. Zdjęcia: Krzysztof Szustka

Podkowa_Mlodziezowa.jpg

19.01.2016

Dwa nowe questy w podwarszawskim Mieście Ogrodzie Podkowa Leśna

Fundacja Inicjatyw Rozwojowych i Edukacyjnych z Podkowy Leśnej zakończyła realizację projektu „Maraton questowy na 90-lecie Podkowy”. Projekt realizowany był w partnerstwie z Publicznym Gimnazjum przy Zespole Szkół w Podkowie Leśnej, Gimnazjum nr 2 im. św. Hieronima oraz Lokalną Grupą Działania „Zielone Sąsiedztwo”, a dofinansowany ze środków Stowarzyszenia „Europa i My” w ramach Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W ramach projektu uczniowie gimnazjów poznali metodę Wypraw Odkrywców, przeszli cztery podkowiańskie gry oraz ułożyli nowe wyprawy odkrywców: „Podkowa młodzieżowa” oraz „Podkowa willowa”. 

Zapraszamy na questową przygodę do Podkowy Leśnej!

maraton.jpg

28.09.2015

Maraton Wypraw Odkrywców na 90-lecie Podkowy!

Fundacja Inicjatyw Rozwojowych i Edukacyjnych z Podkowy Leśnej (woj. mazowieckie) rozpoczyna realizację projektu "Maraton questingowy na 90-lecie Podkowy". Partnerami są podkowiańskie szkoły: Publiczne Gimnazjum przy Zespole Szkół oraz Gimnazjum nr 2 im. św. Hieronima, a także Lokalna Grupa Działania "Zielone Sąsiedztwo".
 
 
90-lecie Miasta - Ogrodu Podkowa Leśna to doskonały moment, by przypomnieć ważne postacie i miejsca w historii miejscowości i upowszechnić tę wiedzę, szczególnie wśród młodego pokolenia mieszkańców. Uczniowie biorący udział w projekcie przejdą wszystkie istniejące trasy questowe w Podkowie Leśnej oraz ułożą własne, autorskie questy (edukacyjne gry terenowe) nawiązujące do lokalnego dziedzictwa. Rezultat ich pracy będzie ogólnodostępny. Aktualne podkowiańskie questy dostępne są tu: http://www.podkowalesna.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1493&Itemid=146
 
Zapraszamy do podwarszawskiego Miasta Ogrodu Podkowa Leśna!
wielkopolskie_questy.jpg

02.06.2015

Wielkopolskie Questy - Odznaka Odkrywców Tajemnic

Zdobywaj Odznakę Krajoznawczą PTTK „Wielkopolskie Questy – Odznaka Odkrywców Tajemnic” i poznawaj Wielkopolskę. Quest to rodzaj gry terenowej, której uczestnik rozwiązując zadania i zagadki umieszczone w ulotce questowej, dociera do skrzyni skarbów, w której ukryta jest pieczęć. Istotą tej zabawy jest jej wymiar edukacyjny. Uczestnik gry poznaje historię miejsca, jego dziedzictwo historyczne, przyrodnicze i kulturowe. Ustanowienie odznaki „Wielkopolskie Questy” ma na celu popularyzację tego rodzaju aktywnej turystyki oraz poznawanie walorów krajoznawczych i turystycznych regionu Wielkopolski.

las_DSC_0067.jpg

12.05.2015

KONKURS WYPRAW ODKRYWCÓW W REGIONIE PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ

Starostwo Powiatowe w Hajnówce ogłosiło konkurs Wypraw Odkrywców, który potrwa do 8 czerwca 2015. Serdecznie zapraszamy! Więcej informacji tu: http://www.powiat.hajnowka.pl/node/7282

 

mazowsze_IMG_0097 kopia.jpg

12.05.2015

WYPRAWY ODKRYWCÓW NA TARGACH TURYSTYKI I WYPOCZYNKU „LATO 2015”

W dniach 17-19 kwietnia w Warszawie odbyły się Targi Turystyki i Wypoczynku „LATO 2015” oraz Targi Agroturystyki.

Specjalnie na tę imprezę targową został ułożony quest (w wersji dla dzieci i dorosłych) o instytucjach oraz organizacjach promujących walory i atrakcje turystyczne województwa mazowieckiego. Quest był nietypowy, bo prowadził... po hali targowej! Ale wszystko było jak trzeba: zagadki, hasło, skrzynia ze skarbem.  Questy cieszyły się dużym zainteresowaniem, a promująca Wyprawy Odkrywców Karolina Likhtarovich miała liczne pytania związane z tą grą terenową.

bocian_img_0055_s__kopia_kopia (1).jpg

13.03.2015

Przygoda z bocianem w Niedźwiedzicach

Wiosna już zagląda do nas na całego, większość ptaków przyleciała zza morza, przyleciały też i bociany! Zapraszamy na Dolny Śląsk na quest o tych sympatycznych białych ptakach. W Niedźwiedzicach co roku kilkanaście par przesiaduje na okolicznych gniazadach i co rusz słychać bociani klekot. Na pobliskich łąkach i w rowach spotkać można dostojnie spacerujące bociany. A w centrum miejscowości przy sklepie, na początku ścieżki dydaktycznej o bocianach ma początek Quest " Przygoda z bocianem w Niedźwiedzicach". Wyprawa prezentuje bociana białego licznie zamieszkującego wieś Niedźwiedzice. Uczestnik gry terenowej dowie się o jego biologii i zwyczajach. Quest można pobrać samemu i wydrukować!

Udanej zabawy!

Quest można pobrać TUTAJ

wroclaw_IMG_1440 kopia.jpg

05.03.2015

Wyprawy Odkrywców we wrocławskim gimnazjum

4 marca w Gimnazjum nr 29 we Wrocławiu, podczas Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Dolnym Śląsku, odbyła się prezentacja Wypraw Odkrywców jako narzędzia edukacji regionalnej.  Gimnazjaliści z Zawoni, Oleśnicy, Legnicy, Pielgrzymki, Wrocławia, Kątów Wrocławskich, Trzebnicy, Kamiennej Góry, Oławy, Ścinawy i Lubina wraz z nauczycielami dowiedzieli się o możliwościach wykorzystania Wypraw w Gimnazjum i o zasadach jego tworzenia. Wzięli udział również w ewaluacji specjalnie przygotowanego Questu „Przygoda z drzewami przy Gimnazjum nr 29 we Wrocławiu”. Wszystkim udało się przejść quest i znaleźć ukryty na końcu skarb. Warsztaty poprowadził Krzysztof Szustka – trener Wypraw Odkrywców.

leszno_DSC_0258 kopia.jpg

26.02.2015

Wyprawy Odkrywców w Puszczy Kampinoskiej

W Gminie Leszno (powiat warszawski zachodni, woj. mazowieckie), w regionie Puszczy Kampinoskiej powstały questy - piesze i rowerowe. To znakomita propozycja by poznać nie tylko wspaniałe otoczenie przyrodnicze, ale także ciekawą i burzliwą historię tych okolic. Serdecznie zapraszamy!

jedziem_1_DSC_0324 kopia.jpg

05.12.2014

Nowy quest w Warszawie!

Quest "Jadziem na Pragie" to nowa wyprawa odkrywców, która opowiada o miejscach związanych z historią komunikacji w stolicy. Okolice Placu Wileńskiego w Warszawie to miejsce, gdzie niegdyś był Dworzec Petersburski, pierwsza zajezdnia tramwajowa, a teraz jest także stacja metra! Prawdziwa podróż w czasie!

9 listopada odbyła się uroczysta inauguracja questu - w ramach Dnia Otwartego warszawskiego metra. Relacja z imprezy TUTAJ

Quest powstał w ramach projektu Urzędu Dzielnicy Praga - Północ m.st. Warszawy wraz z partnerami.

Serdecznie zapraszamy!

10513429_725512950846605_4548445753870978867_n-2.jpg

21.10.2014

Wyprawy Odkrywców w regionie Puszczy Białowieskiej

Starostwo Powiatowe w Hajnówce (woj.podlaskie) kończy realizację projektu „Wyprawy odkrywców w Puszczy Białowieskiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Są już gotowe wszystkie wyprawy odkrywców - 11 questów pieszych i rowerowych, o tematyce kulturowej, historycznej i przyrodniczej.  Wkrótce będzie dostępna także publikacja zbierająca wszystkie questy w formie książeczki.

A już teraz zapraszamy do wzięcia udziału w jesiennym konkursie questowym w regionie Puszczy Białowieskiej, zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce. Więcej informacji: http://powiat.hajnowka.pl/node/6465

Zapraszamy! 

Puck_IMG_0908 kopia.jpg

21.10.2014

Warsztaty z tworzenia questów na Kaszubach Północnych

W dniach 17-18.10 w Starbieninie na Kaszubach Północnych odbyło się szkolenie dla członków Stowarzyszenia LOT – Kaszuby Północne. Przez dwa dni uczestnicy dowiedzieli się o metodyce tworzenia questów i narzędziach promocji. Efektem spotkania było wspólne stworzenie questu „O Zielonej Energii w Starbieninie”  przy Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym. Warsztaty prowadził trener Wypraw Odkrywców – Krzysztof Szustka.

quest_qwsi.jpg

11.08.2014

ODKRYWANIE I WYGRYWANIE!

Tym, którzy mieszkają na Dolnym Śląsku lub tym przebywającym na wakacjach (a sezon wakacyjny w pełni!) polecamy edukacyjną przygodę - poznanie powiatu ząbkowickiego poprzez zabawę questową. Można nie tylko ciekawie i aktywnie spędzić czas, ale także zdobyć cenne nagrody! 
Więcej informacji tu: http://questy.com.pl/pl/quests/?i-district-id%5B0%5D=65&i-title&i-type=searchForm

janowice_pkpIMG_9088 kopia.jpg

23.07.2014

Ścieżkami historii w Janowicach Wielkich

Ścieżkami historii w Janowicach Wielkich
W Janowicach Wielkich wiele jest miejsc, które przez lata zmieniały swoje funkcje i przeznaczenie. Z każdym związane są ciekawe opowieści, czasem tajemnice. Wyprawa pozwala poznać kilka z nich. Janowice Wielkie to wieś położona w Rudawach Janowickich w gminie Janowice Wielkie. Zapraszamy na trasy questu do poznawania histirii tej malownieczej miejscowości.
  • © Wyprawy Odkrywców

  • strony internetowe dogo.pl